WARTOŚCI, NORMY – PODSTAWOWE POJĘCIA

WARTOŚCI – przekonania podzielane przez jednostki i zbiorowości  określające to, co jest cenne i  ze względu na swoją cenność powinno być realizowane w życiu i rzeczywistości. 

NORMY – nakazy lub zalecenia realizacji wartości uznawane przez człowieka lub obecne w rzeczywistości społecznej i kulturze. W przypadku wartości negatywnych normy przyjmują postać zakazów lub zaleceń negatywnych.

REALIZACJA WARTOŚCI – postępowanie zgodne z wartościami.

WARTOŚCI POZYTYWNE – wartości określające sferę możliwego dobra.

WARTOŚCI NEGATYWNE – wartości określające sferę możliwego zła.

ŚWIAT WARTOŚCI – idealny, nie zawsze realizowany, bądź nierealizowany w pełni w rzeczywistości zestaw wartości,  istniejący w wymiarze abstrakcyjnym, duchowym jako  cel i układ odniesienia postępowania człowieka, kryterium wyborów pośród różnych możliwości.

PROBIERZ WARTOŚCI –  w aksjoterapii złożony, nieredukowalny kostrukt, układ wartości, który jest punktem odniesienia wszystkich wyborów dotyczących obiektywnie dobrego życia człowieka w otoczeniu społecznym.

OBIEKTYWNIE WŁAŚCIWY – właściwy dla każdego człowieka niezależnie od rasy, kultury, wyznania i narodowości, na podstawie obiektywnie sprawdzalnych biologicznych, psychologicznych i fizycznych cech człowieka.

SUBIEKTYWNY – dotyczący jednostki i jej odczuć, emocji, a także wyborów dotyczących dziedzin życia niezwiązanych z wartościami uniwersalnymi i fundamentalnymi, np. wartościami estetycznymi.

OBIEKTYWNY – dotyczący faktów sprawdzalnych zmysłami, zgodnych z prawdą, mających miejsce w rzeczywistości, poddających się racjonalnej, logicznej analizie opartej na definiowaniu i wnioskowaniu.

WARTOŚCI UNIWERSALNE – wartości, których postulat realizacji dotyczy każdego człowieka w każdym społeczeństwie i kulturze. 

WARTOŚCI MORALNE – wartości dotyczące relacji intra i interpersonalnej człowiek – człowiek, dobra w aspekcie etycznym

WARTOŚCI FUNDAMENTALNE – uniwersalne wartości moralne, dotyczące postępowania wspierającego życie i dobrostan każdego człowieka bez względu na rasę, kulturę i narodowość, wypływające z biologii, psychologii i powszechności sytuacji, z którymi stykają się wszyscy ludzie.

NORMA PRAWDZIWA – w aksjoterapii obecny w kulturze, społeczeństwie bądź systemie prawnym nakaz realizacji wartości, który  jest zgodny z wartościami fundamentalnymi.

NORMA FAŁSZYWA – w aksjoterapii obecny w kulturze, społeczeństwie bądź systemie prawnym nakaz realizacji wartości, który jest niezgodny z wartościami fundamentalnymi, szkodliwy dla życia i dobrostanu człowieka.

Dodaj komentarz