Dlaczego logika?
Nie można podróżować bez orientowania się gdzie jesteśmy, dokąd chcemy dotrzeć i jak prowadzi nas droga. Nie można żyć bez podejmowania decyzji. Podjęcie decyzji bez dostępu do rzeczywistych informacji o otaczającym nas świecie – to znaczy do PRAWDY o świecie jest niemożliwe. Popularne obecnie pseudofilozoficzne stwierdzenia kwestionujące możliwość dotarcia do prawdy o świecie ( „Cóż to jest prawda?” „Czy istnieje jakaś prawda?” „Nie ma jednej prawdy – jest moja prawda, Twoja prawda, jej/jego prawda”) to w istocie manipulacyjne pułapki logiczne.
Oczywiście, ludzie mają różne wersje wydarzeń, swoje racje, swoje spojrzenia na sytuację, zwłaszcza w warunkach konfliktu interesów. Najbardziej podstawowe stwierdzenia fizyczne są obecnie kwestionowane, nauka rozwija się ciągle pozostawiając nas w przekonaniu, że im więcej wiemy, tym wiemy mniej – ale jednak, w podstawowych kwestiach życiowych, rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu decyzjach takich jak „Czy to właściwy partner/partnerka, praca, jadalny grzyb, świeża ryba, lek, który mi nie zaszkodzi, jedzenie, które mnie nie zatruje?”- bez narzędzi umysłowych umożliwiający nam dostęp do prawdy o naszej rzeczywistej sytuacji w świecie, w życiu i w relacjach, nie można sobie wyobrazić dobrego życia. Dlaczego? Świat nas otaczający jest nie tylko skomplikowany, ale w istocie nieprzyjazny człowiekowi, Toksyczna kultura, w której żyjemy umieszcza – poczynając od naszego otoczenia rodzinnego, po szkolne, kulturę masową, politykę, w przestrzeni przekazy, które mają na celu zniewolenie nas i zmanipulowanie do uległości, wyzbycia się wewnętrznej wolności i siły życiowej. Większość z nas już od najwcześniejszych lat życia porusza się jakby w toksycznej mgle, w której decyzje odejmowane są na podstawie aktów mniej lub bardziej zawoalowanej przemocy i manipulacji. Czy może prowadzić to do dobrego życia? Absolutnie nie. Czy bez dostępu do prawdy można przepuścić relacje, sytuacje, przekazy przez aksjoterapeutyczny filtr fundamentalnych wartości, stwierdzić, kto jest sojusznikiem, a kto wrogiem, kto nas buduje, a kto niszczy, czego szukać, a od czego uciekać? Stąd, niezbędnym elementem umożliwiającym sprzątanie życia i czyszczenie relacji jest dążenie do prawdy o owym życiu i relacjach.
Jakie są drogi dotarcia do prawdy? Co jest przeszkodą? Obecna kultura masowa propaguje podążanie za emocjami, traktowanie emocji i „poczuć” jako drogowskazu naszej drogi. Równocześnie zaś wszystkie manipulacyjne przekazy reklamowe, polityczne i propagandowe bazują na emocjach. W emocjach, jak pokazują niezliczone badania, nie sposób logicznie oceniać sytuację, podejmować mądre – biorące pod uwagę wiele aspektów sytuacji – decyzje, działać w zgodzie z wartościami, realizować długofalowe plany i zamierzenia. Tak jest i tak było od wieków, a odzwierciedla to wiele mądrości ludowych takich jak ” co nagle, to po diable”, „strach ma wielkie oczy”, gniew jest złym doradcą”, „słomiany zapał” płonie krótko, „coś ty taki w gorącej wodzie kapany”, „poranek jest mądrzejszy od nocy”, „prześpij się z tym”, „nie chwal dnia przed zachodem słońca”, pokazując, że mądre, dobre decyzje wymagają spokojnej głowy, chłodnego, jak najbardziej obiektywnego myślenia i wewnętrznej konsultacji z naszymi wartościami, celami i planami.
Skoro już ustaliliśmy, że prawda i poszukiwanie prawdy jest podstawowym warunkiem umożliwiającym dobre życie, zastanówmy się nad narzędziami. Emocje mogą nas mylić, co, oczywiście nie oznacza, że powinniśmy je zupełnie pomijać – w dalszym ciągu są dla nas informacją. Najważniejszym instrumentem orientacji będzie dla nas jednak widzenie rzeczy jeden do jednego, takimi , jakimi są (co już samo w sobie jest wyzwaniem przypominającym niejednokrotnie wybieranie grochu z popiołu na podobieństwo baśniowego Kopciuszka) oraz logiczne myślenie, które polega na wyciąganiu wniosków z dostępnych nam przesłanek.
Czy logiki trzeba się uczyć? Sądzimy, że człowiekowi nie jest tak naprawdę niezbędna teoretyczna wiedza logiczna, gdyż dyscyplinę logiczną mogą posiadać również osoby nie dysponujące wiedzą książkową, dostrzegamy natomiast, że w obecnym świecie coraz więcej osób, poprzez toksyczne oddziaływanie domu rodzinnego, szkoły, kultury masowej i politycznych przekazów propagandowych, ową dyscyplinę logiczną zatraca, nabierając nawyków bezmyślnego słuchania i powtarzania przekazów w przy nawet pobieżnej analizie nielogicznych – to znaczy nie będących prawidłowymi wnioskami wyciągniętymi z prawdziwych przesłanek. Można oto nauczyć się braku myślenia, praktykować nawykową bezmyślność, uznawać za myślenie automatyczne reakcje wytrenowane przez powtarzanie. Współczesna bezmyślność nie jest skromna i pokorna – objawia się najczęściej arogancką bezmyślnością w przebraniu „oczywistości”, „pewników”, bywa okraszana stwierdzeniami typu ” to przecież proste i logiczne”, „każdy to wie”…
Można jednakże – i w to wierzymy gorąco – powrócić do myślenia, zacząć sprawdzać odruchowo przychodzące myśli, reakcje i opinie, nabrać znowu lub też po raz pierwszy w życiu dyscypliny logicznej, która pozwoli nie dawać się zwieść manipulacji, toksycznym przekazom otoczenia, ale także toksycznym myślom, które zachwaszczają wewnętrzny świat większości z nas. Prawda nas wyzwoli i prawda wyzwala – a jest to prawda, do której docieramy, odkładając na bok samozadowolenie i lenistwo, nabierając nawyku sprawdzania, czy wchodząc na most stajemy na całych, czy spróchniałych deskach, czy przesłanki, na podstawie których budujemy nasze przekonania o świecie i naszych relacjach – wytrzymują test sprawdzenia z rzeczywistością. Wtedy dopiero można powiedzieć, że jesteśmy gotowi do tego, by nie dając się zwieść trującym przekazom toksycznej kultury i ludzi nie będącymi naszymi sojusznikami – być wolnymi do życia w godności i szeroko pojętym zdrowiu.
W tym miejscu będziesz mogła/mógł znaleźć niezbędnik logiczny – najważniejsze pojęcia, zasady i ćwiczenia, a także rozpowszechnione pułapki logiczne, chwyty erystyczne i błędy myślenia, opracowane we współpracy z wspierającą Polski Instytut Aksjoterapii Fundacją Centrum Rozwoju Logicznego i Kreatywnego Myślenia.